Telefoní čísla
Pacov: 561 035 101
Mobil: 776 642 604
(Pouze během ordinační doby !)
mudr.ilonaburicova@gmail.com
LSPP
Lékařská služba první pomoci
RZP tel: 155
Akutní stavy vyžadující neodkladnou péči, 24 hod. denně, nepřetržitý provoz.
LSPP: Nemocnice Pelhřimov
Pracovní dny 17.00 - 20.00 hod
Ostatní 8.00 - 20.00 hod
Mimo provozní dobu pohotovostí jsou k dispozici nemocniční ambulance.
ORL pohotovost nemocnice Pelhřimov
Po - Pá: 7:00 - 15:30hod
Akutní ošetření mimo stanovenou dobu zajišťuje ORL oddělení nemocnice Jihlava.

Rady pro maminky z porodnice
Milé maminky, zde jsem si pro Vás připravila informace, které si povídáme při první návštěvě s miminkem z porodnice:
1) Kojení
- S kojením jste byly seznámeny již během pobytu v porodnici, zde jen nejdůležitější: Kojit můžete vleže i vsedě, jak Vám i miminku je to nejpříjemnější, ale vždy musí mít miminko zvýšenou polohu a dávat pozor, aby miminko při sání mělo volný nosík a mohlo volně dýchat. Kojte dle libosti miminka, ale ne dříve jak za 1,5 - 2hod, přes den buďte do intervalu 3-4 hod, v noci nechte miminko spát dle libosti. Při kojení se prsa střídají. U jednoho prsu nechte miminko max. 10 min. Pokud je méně mléka, přiložte i k druhému prsu (také max 10 min). Plně kojené miminko by mělo být dostatečně napité do 7 min.
- Úkol pro kojící maminku: Dostatečný přívod tekutin, před kojením možno zvýšit laktaci teplou sprchou, odpočívat, být v psychické pohodě, chránit se před nachlazením (vhodné čaje určené přímo pro kojící maminky - Leros, Hami, Megafyt, ...)
- Homeopatika k podpoře laktace: RICINUS COMMUNIS 5 CH 4x5 granulek
- Strava kojící maminky: pestrá, ale nedráždivá a nealergizující. V začátku vyřaďte citrusy, multivitaminové džusy, ořechy, v pylové sezoně jablka. Pokud miminko trpí na meteorismus ("prdíky"), maminka by neměla jíst jablka a jablečné mošty, čestvé pečivo, nadýmavou stravu (vše možno postupně zařazovat dle tolerance miminka)
- Pokud by nebylo mateřské mléko, mějte doma 1 krabici umělé stravy (NUTRILON, SUNAR-NUTRA DEFENSE, BEBA)
2) Čaj:
- Mějte doma 1 balení rozpustného fenyklového čaje- pomůže při meteorismu, plně kojené miminko čaj nepotřebuje, ale pokud ho bolí bříško, bude spokojené po podání pár lžiček fenyklového čaje v době extremních tepel je třeba zvýšit přívod tekutin miminku, možno vlažnou převařenou kojeneckou vodu a nebo čaj (fenyklový čaj pomáhá při nadýmání, heřmánkový čaj při zácpě)
3) Voda:
- Vždy kojenecká, balená, převařená
4) Polohování miminka:
- Nedávejte spát miminko na bříško, na bříško polohujte pouze, pokud si sním povídáte a stimulujete k pasení koníků. Během dne na zádíčka, v noci na bok. Pokud miminko ublinkává, vždy nechte ve zvýšené poloze. V noci miminko nebuďte, nesviťte velké světlo (mějte pouze tlumenou lampičku) a nepovídejte si s miminkem, odvděčí se Vám, nechá Vás také spát
5) "Kakání" miminka:
- Plně kojené miminko má stoličku žlutavou až oranžovou. Nazelenalá nebo tmavě hnědá znamená většinou tzv "hladovou" stoličku. Stříkavé zapáchající jinak zbarvené stolice a neklid miminka vyžaduje vyšetření lékaře. Při prohlídkách v ordinaci se Vás vždy budu ptát na vzhled stolice miminka. Plně kojené, spokojené miminko má ze začátkustolici při každém přebalení, zvolna se prodlužují intervaly a kolem 2 měsíců věku může být stolice až po 5-7 dnech (miminko MUSÍ být spokojené a nesmí mít vzedmuté bříško).
Péče o miminko:
A) Oči:
Pokud není sekrece, nic do očíček nekapejte, do 6ti týdnů věku miminka se nesmí používat žádné masti (O-SEPTONEX kapky).B) Nos:
Mějte doma ODSÁVAČKU (hadičkovou) a Libenar nosní kapky, Otrivin baby care (odsávačka na vysavač-Baby-vac, Nosátko). Do 1 roku věku se nekape do nosu, pouze vytírat (pořadí: odsát nos -> vytřít -> odsát).C) Uši:
Otírá se pouze okolí zvukovodu, nesahat do zvukovodu.D) Dutina ústní:
Kontrolovat sliznice, zda se netvoří bělavé povláčky na vnitřních stranách tváří a rtíkách (tzv. soor) - BORAX 5 CH 4x3gr, oplachnutí bradavek - mýdlová voda, vyvaření saviček.E) Prsní žlázky:
Mohou být po porodu zduřelé (přenos hormonů od matky).F) Pupík:
Dohojuje se po odstranění pupečníku až 10 dní, při koupání pupík nemáčejte, večer vytírejte lihem na pupík (z lékárny) (pokud se pupík nehojí, předepíši Vám kapky - Pamycon, kape se při každém přebalení), dezinfekce: CUTASEPT spray na pupík dávejte do zhojení vždy přežehlené pleny ( papírové jednorázové pleny nejsou sterilní, přímo na pupíček - až po zhojení). I 10. den se může na pupíčku objevit zaschlá krev, je to běžné, stačí čistit opět lihem. Při zarudnutí okolí pupku vždy kontrola lékařem.G) Genitál:
Při běžném ošetřování zadečku - po každé stolici očistit zadeček, nejlépe pod tekoucí vodou, běžné ošetřování navlhčenými ubrousky, neotírejte plenou , látka je hrubá, porušuje kůži miminka. Promaštovat: Indulona, Infadolan, Bepanthen, ....
Opruzenina:- Obklady z heřmánku možno koupit koncentrovaný roztok heřmánku v lékárně - Chamomilla- dát několik kapek do převařené vody.
- Možno ofenovat genitál fenem- slabý chod.
- Imazol krempasta /! pouze při opruzenině, nepoužívejtě při běžné péči !/, Pevaryl pasta, SUDOCREM.
H) Balení:
3 pleny (2 látkové, 1 jednorázová). Do zhojení pupíku látkové pleny dovnitř, žehlit po obou stranách.I) Kosmetika:
Promašťovat celé tělíčko, hlavně ošetřovat všechny záhyby kosmetika: Hipp, Seba.med, Bůbchen, ASTRID-BATOLE, slunečnicový olej, mandlový olej. Prací prášek : LOVELA, nepoužívat aviváž.
!!! NESTŘÍDEJTE !!! - značky kosmetiky, pracích prášků a plen (alergie)J) Stříhání nehtíků:
- a/ Mějte nůžtičky pouze pro miminko (můžete očistit lihem).
- b/ Stříhejte, když bude miminko tvrdě spinkat.
- c/ Stříhejte raději za pomoci druhé osoby.
K) Meteorismus:
ESPUMISAN kapky, SAB SIMPLEX kapky (od 1 měsíce věku- Lefax, Baby-calm). Fenyklový čaj, teplo na bříško, pomocí teploměru nebo rektální rourky (při zavedení do konečníku konec vždy namazat krémem) uvolnění plynů nebo stoliceL) Vitaminy:
- VIGANTOL kapky - od 14. dne - 1 kapka 1x denně
- KANAVIT kapky